O problemach z sercem... - dla urody

UKG serca cieszyn

Do kolejnego obszaru kardiologii weterynaryjnej który

Do kolejnego obszaru kardiologii weterynaryjnej, który rozwinął się w ostatnich latach należy badanie dziedzicznych chorób serca zwierząt. W ramach progr

O problemach z sercem... - dla urody UKG serca cieszyn
amów badawczych podejmowano próby w wielu związkach hodowców i u wielu pojedynczych ras eliminować poprzez hodowanie często występujące u zwierząt choroby serca (np. u bokserów, nowofundlandów, wilczarzy irlandzkich i kotów Maine Coon). W odróżnieniu od ludzi choroby wieńcowe serca praktycznie wcale nie występują u zwierząt.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiolog


Wybieramy kardiologa


Wybór kardiologa nie jest prostą sprawą i czasami nie jest w ogóle możliwy. Jeśli mieszkamy w małych miejscowościach, mamy do dyspozycji na przykład jedną przychodnię i szpital. Może się zdarzyć, że w obu tych placówkach przyjmuje ten sam kardiolog. Warto wtedy zainteresować się innymi placówkami i zapoznać się z ich listą choćby w internecie. Dzięki temu ma się szansę poprawy jakości leczenia i skonsultowania jednej opinii z drugą. Wybór najlepszego kardiologa w mieście jest już łatwy. Ma się do dyspozycji bardzo dużo placówek medycznych, które mają w ofercie specjalistów z przeróżnych dziedzin medycyny. Jednym ze sposobem weryfikacji lekarza jest choćby sprawdzenie opinii w internecie.




"καρδιά" – serce "λόγος" – nauka)

Kardiologia (z gr. "καρδιά" – serce, "λόγος" – nauka) – dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami i wadami układu sercowo-naczyniowego (serca, aorty i mniejszych naczyń krwionośnych), ich rozpoznawaniem i leczeniem.


W 1733 angielski pastor i naukowiec Stephen Hales po raz pierwszy inwazyjnie mierzył ciśnienie krwi wprowadzając rurę do tętnicy szyjnej konia i związując ją z cylindrem szklanym. Najstarszymi lekami działającymi na serce są glikozydy naparstnicy, których użycie w leczeniu obrzęków opisał w 1785 William Withering. W 1816 francuz René Théophile Hyacinthe Laënnec wynalazł stetoskop pierwotnie w formie prostego drewnianego cylindra, który umożliwiał osłuchiwanie serca. Już pod koniec XIX wieku były rozpowszechnione stetoskopy z elastycznymi wężykami do obu uszu.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Kardiolog